fbpx

Předpis 216/2022 Sb. související se slevou na pojistném přinesl podstatnou změnu v oblasti odvodu pojistného na sociální zabezpečení a nabyl účinnosti dne 1. 2. 2023. Detailně jsme se této problematice věnovali v jedné z předchozích novinek.

Legislativních změn je na úvod roku slušně řečeno „poměrně hodně“ a určitě se tím „bavíte“ podobně jako já. Dovolte, abych Vám tentokrát práci nepřidal, ale ubral.

Účastníci mých kurzů velmi dobře ví následující:

Pokud se Vám již úspěšně podařilo zaměstnance skrze nový typ výkazu OZUSPOJ s velkou slávou nahlásit na ČSSZ stran uplatnění slevy, prosím nezapomeňte na povinnost s tím spojenou, jenž je uvedena v:

23d odst. 2). a zní:

Pokud zaměstnavatel oznámil záměr uplatňovat slevu na pojistném za zaměstnance, je povinen o tom písemně informovat zaměstnance před prvním uplatněním této slevy, a to včetně důvodu pro uplatnění slevy na pojistném. Zaměstnavatel v této informaci uvede skutečnost, která zakládá nárok uplatnění slevy na pojistném za tohoto zaměstnance, upozorní zaměstnance na jeho povinnosti související s dokládáním této skutečnosti a poučí ho o následcích neplnění povinností uvedených v § 23c odst. 2 a 3.

Připravil sem pro Vás vzortakového potvrzení, které naleznete zde. Stačí si vzor stáhnout, změnit design, logo, hlavičku atd. a můžete ho okamžitě použít. Ti z Vás, co používají systém QI, mají tiskopis jako integrální součást QI.

Tomáš Smutný