fbpx

 

Od ledna 2024 bude platit nové omezení poskytnutých náhrad, o čemž jsme vás již dříve informovali.

Omezení již nebude definováno na globální úrovni (max. do průměrné mzdy), ale na úrovni průměrného hodinového výdělku.

Nově tedy půjde o limit stanovený jako jedna stočtyřiasedmdesátina průměrné mzdy zaokrouhlená na desetihalíř nahoru.

Vzhledem ke známé průměrné mzdě pro účel zaměstnanosti, jež zveřejnil Statistický úřad, a to 42 427 Kč (Český statistický úřad - czso), pak bude limit na úrovni průměrného hodinového výdělku roven:

42 427 / 174 = 243,83 po zaokrouhlení 243,90 Kč/hod

Tzn. pokud by měl někdo reálný průměrný hodinový výdělek např. 600 Kč/hod, tak maximální poskytnutá náhrada na hodinu by byla v sazbě 243,90 Kč/hod (uplatní se strop). Pokud by měl někdo reálný průměr 124 Kč/hod, tak v sazbě náhrady u výše uvedené překážky bude mít 124 Kč/hod.

Pokud by zaměstnavatel poskytl zaměstnanci náhradu mzdy nebo platu přesahující výše uvedený limit (např. ve výši 600 Kč/hod – tedy jeho reálného průměrného výdělku), může. Není v tom žádný problém, ovšem v takovém případě musí zaměstnavatel počítat s tím, že nebude mít nárok na refundaci nadlimitní výše náhrady mzdy nebo platu ze strany ČSSZ. Refundovat je možné pouze plnění do limitu + odvedené pojistné za zaměstnavatele, nikoli více!

Druhým novým omezením je nově, že v kalendářním roce přísluší zaměstnanci náhrada mzdy nebo platu za počet hodin pracovního volna odpovídající délce jeho stanovené nebo kratší týdenní pracovní doby (dále jen „roční limit“). Tato náhrada se poskytuje od započetí prvního čerpání pracovního volna v kalendářním roce. Při změně délky stanovené nebo kratší týdenní pracovní doby v průběhu kalendářního roku se počet hodin zbývajících do ročního limitu vyjádří stejným poměrem k nové délce stanovené nebo kratší týdenní pracovní doby.

Přeloženo do lidské řeči je to o tom, že není ze zákona chtěné, aby někdo např. v kratší pracovní době 20 hod/týden v situaci, kdy má vypsáno do směn zrovna např. 30 hod na konkrétní týden a zároveň si v tomto týdnu čerpá výše uvedené volno na tom "vydělal". Druhým případem aplikace výše uvedeného omezení při změně týdenní pracovní doby může být případ, kdy máme zaměstnance se stanovenou týdenní pracovní dobou v délce 37,5 hodin a ten čerpá pracovní volno v rozsahu 30 hodin (jede na 4 dny na tábor, kde pracuje jako hospodář) a obdrží tedy náhradu mzdy (platu) za 30 hodin. Tím vyčerpal 80 % aktuálního ročního limitu (30 hodin ze 37,5 hodin). Následně u zaměstnance dojde ke změně týdenní pracovní doby na hodnotu 30 hodin týdně. Při dalším čerpání pracovního volna po této změně mu bude v daném kalendářním roce příslušet náhrada mzdy za zbývajících 20 % vůči aktuálně nastavené týdenní pracovní době a kontextu celkového ročního limitu, tedy 20% z 30hod/týden tj: 6 hodin. 

Dále platí, že při splnění zákonných podmínek má zaměstnavatel nárok na úhradu náhrady mzdy poskytnuté zaměstnanci. Nehradí se náhrada mzdy nad rozsah stanovený zákoníkem práce, jak jsme již dříve uvedli. V souladu s § 25a zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, a § 26a zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů, se v případě, že se uhrazuje zaměstnavateli náhrada mzdy, uhrazuje zaměstnavateli také pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, které je zaměstnavatel z tohoto plnění povinen platit, tj. 24,8 % (respektive 27,8% pokud by šlo o zdravotnické záchranáře či podnikové hasiče) z poskytnuté náhrady mzdy zaokrouhlené na celé koruny směrem nahoru, a také pojistné na veřejné zdravotní pojištění, které je povinen z tohoto plnění platit („9 %“ z poskytnuté náhrady mzdy zaokrouhlené na celé koruny směrem nahoru).

Úhradu poskytuje na žádost okresní správa sociálního zabezpečení, v Praze Pražská správa sociálního zabezpečení a v Brně Městská správa sociálního zabezpečení Brno (dále jen „OSSZ“), a to podle sídla zaměstnavatele, je-li jím právnická osoba, nebo podle místa trvalého pobytu zaměstnavatele, je-li jím fyzická osoba (místní příslušnost OSSZ tak nemusí být shodná s místní příslušností OSSZ při plnění povinností v oblasti důchodového pojištění, nemocenského pojištění a při odvodu pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti zaměstnavatele žádajícího o refundaci náhrady mzdy). Zaměstnavatel může uplatnit nárok na úhradu náhrady mzdy, která byla vyplacena více zaměstnancům, jednou žádostí, anebo může nárok uplatnit prostřednictvím samostatných žádostí. Žádost o úhradu náhrady mzdy nebo platu může zaměstnavatel podat nejpozději do 6 kalendářních měsíců po uplynutí kalendářního měsíce, do něhož byla náhrada mzdy nebo platu zaměstnanci zúčtována. Pokud tak zaměstnavatel neučiní, nárok na úhradu náhrady mzdy nebo platu zaniká.

Vzor žádosti je dostupný na ePortálu ČSSZ, a to včetně interaktivní podoby a to zde: 

 Žádost musí vedle standardních náležitostí podání obsahovat

  • výši náhrady mzdy, kterou zaměstnavatel poskytl konkrétnímu zaměstnanci (s uvedením identifikačních údajů zaměstnance v rozsahu jméno, příjmení a datum narození) a jejíž úhradu zaměstnavatel žádá;
  • uvedení konkrétních kalendářních dnů, za které byla náhrada mzdy zaměstnanci poskytnuta a
  • uvedení způsobu, kterým má být úhrada provedena (poštovní poukázkou či převodem na bankovní účet a jeho číslo, příp. IBAN).

Zaměstnavatel je povinen k žádosti doložit poskytnutí náhrady mzdy a splnění podmínek pro její poskytnutí, tedy že:

  1. uvolněný zaměstnanec vykonával činnost vedoucího tábora pro děti a mládež, jeho zástupce pro věci hospodářské a zdravotní, oddílového vedoucího, vychovatele, instruktora, středního zdravotního pracovníka v táborech pro děti a mládež, anebo obdobné činnosti na sportovních soustředěních dětí a mládeže – uvedené lze doložit např. organizátorem (tábora či sportovního soustředění) vystaveným potvrzením;
  2. uvolněný zaměstnanec nejméně po dobu 1 roku před uvolněním pracoval soustavně a bezplatně s dětmi nebo mládeží – uvedené lze doložit např. potvrzením příslušné instituce [doložení této podmínky se nevyžaduje, jde-li o tábory (nikoli sportovní soustředění) pro zdravotně postižené děti a mládež];
  3. uvolněný zaměstnanec vykonával činnost uvedenou v první odrážce v rámci akce pořádané právnickou osobou zapsanou ve veřejném rejstříku právnických a fyzických osob po dobu nejméně 5 let a zároveň je práce s dětmi a mládeží hlavní činností této právnické osoby – uvedené lze doložit např. potvrzením organizátora;
  4. došlo k faktickému poskytnutí náhrady mzdy zaměstnanci – uvedené lze doložit např. účetními a dalšími doklady k vedení účetnictví (k vedení daňové evidence) včetně účtů a dokladů souvisejících s výplatou mezd a dalších nároků zaměstnanců souvisejících se zaměstnáním.

Body 1 až 3 lze splnit skrze potvrzení pro tento účel připravené. Vzorové potvrzení, které si nechá zaměstnanec od organizace pracující s dětmi potvrdit a v rámci něj pak o takové volno fakticky u zaměstnavatele žádá, je dostupné zde.

Bod 4 lze splnit např. výplatním lístkem zaměstnance, mzdovým listem, případně jinou vhodnou sestavou.

Žádost společně s ostatními výše uvedenými dokumenty lze na ČSSZ zaslat korespondenčně, datovou schránkou, přímým přenosem z mzdového SW, případně podáním skrze ePortál.

Tomáš Smutný

 

Upozornění: Záznam čtyřhodinového online školení Zdaňování příjmů ze závislé činnosti 2024 a roční zúčtování daně 2023 si můžete objednat za 2 500 Kč na adrese mzdyapp@tcc.cz. Obsah školení naleznete zde.

                      Záznam pětihodinového online školení Rekapitulace všech legislativních změn pro rok 2024 v praktických příkladech si můžete objednat za 2 500 Kč na adrese mzdyapp@tcc.cz. Obsah školení naleznete zde.