fbpx

„Ve firmě mají naši důchodci, dříve zaměstnanci v pracovním poměru, nárok na dotovaný oběd. Ale podle nové legislativy /konsolidačního balíčku/ se nám to velmi zkomplikovalo.

Dotovaná část obědů bude pro důchodce jako příjem, tudíž by se to mělo evidovat a měl by vzniknout mzdový list, jako podklad pro FÚ. Důchodci by mohli podepsat prohlášení k dani, tedy pokud nemají již žádný další příjem jinde, a vůči slevě na poplatníka by se daň z příjmu nulovala a nemuseli by dělat daňové přiznání.

Příklad :

Cena obědu: 150,- Kč

Důch. zaplatí: 50,- Kč

Příjem od firmy: 100,- Kč, který by se měl projevit ve mzdovém listě?

Odebere 20 obědů/měsíc: 20 * 100 = 2000,-        

Sleva na poplatníka: 2570,-

Příjem je nižší než sleva na poplatníka, takže nemusí podávat DP.

Můžeme to takto dělat?“

Jana

Nejedná se o ojedinělý dotaz z praxe. Od ledna 2024 díky konsolidačnímu balíčku (Předpis 349/2023 Sb.) došlo k přepracování tzv. stravovacích příspěvků a sjednocení jejich pravidel. Já osobně jsem za to rád, protože nemusím na školeních neustále vysvětlovat dříve platné rozdíly jednotlivých typů příspěvků: stravenka / stravenkový paušál.

Obecně platí jednotná pravidla pro uznatelnost nákladů na straně organizace i jednotná pravidla na straně osvobození od daně ohledně těchto příspěvků u zaměstnance.

Zaměstnanec, jenž má vypisovány směny

Odpracování alespoň 3hodin ve vypsané směně:

Do výše 70% (z horní sazby ….) => aktuálně 116,2 Kč – limitace je na všechny formy zaráz.

Lze poskytnout i další od daně osvobozený příspěvek v rámci dané směny, jen v případě práce alespoň 3hodiny a zároveň délce této vypsané směny včetně přestávky více jak 11hodin.

Zaměstnanec jenž NEmá vypisovány směny

Odpracování alespoň 3hodin v rámci jednoho dne:

Do výše 70% (z horní sazby ….) => aktuálně 116,2 Kč

Další příspěvek bude od daně osvobozen jen v případě práce alespoň 11hodin v rámci jednoho kalendářního dne.

Pozor: Příspěvek nebude od daně osvobozen, bude-li poskytnut v situaci kdy má zaměstnanec nárok na stravné v rámci cestovních náhrad!

Všechny příspěvky na stravování jsou daňové účinné, pokud nárok na ně plyne ze smluv, či vnitřních předpisů!

Nyní zpět k dotazu paní Jany. Ve stručných pravidlech nastavení od daně osvobozeného příjmu pro stravovací příspěvky se vyskytuje text „Zaměstnanec“. Jenže u příspěvku ve formě zvýhodněného jídla v závodní jídelně a dotazu paní Jany jde o bývalého zaměstnance! A to je dost podstatný rozdíl! V čem? Inu v tom, že nemůže jít za žádných okolností o od daně osvobozený příjem. Z takových příspěvků zaměstnavatele na stravování by tedy bylo nutné odvádět daň!

V případě bývalých zaměstnanců je dle mého názoru možné řešit situaci tak, jak paní Jana uvádí, tedy učiněným prohlášení poplatníka k dani z příjmu a aktivací slevy na poplatníka, která „zabije“ daň. Bude však nutné vést mzdový list. Tím je však vyřešena jen jedna strana mince. A co pojistné? Babo raď, že?

Obecné základní pravidlo říká: je-li něco předmětem daně, tak platí až na extrémní výjimky, že je to i předmětem vyměřovacího základu pojistného! A co teď?

Pro starobní důchodce a invalidní důchodce 3. stupně (ale jen u těchto!) naštěstí platí, jedna z výjimek v oblasti nemocenského i zdravotního pojistného, a to že:

  • plnění, které bylo poskytnuto poživateli starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně po uplynutí jednoho roku ode dne skončení zaměstnání, se nezahrnují do vyměřovacího základu obou pojistných.

Co to znamená? Pokud by bývalý zaměstnanec byl ve starobním důchodu stejně jako invalidním důchodu 3. stupně a zároveň neuplynulo 12 měsíců od skončení zaměstnání, tak z takových plnění bude muset firma platit ještě pojistné! Zdravotní pojistné samozřejmě pak jen ze skutečně dosaženého příjmu bez vazby na Minimální vyměřovací základ (osoba je v takovém případě pojištěncem státu).

A jen tehdy, pokud bude bývalý zaměstnanec v některém z výše uvedených důchodů a zároveň uplynulo alespoň 12 měsíců od skončení zaměstnání, pak je uplatnitelný postup, který paní Jana zúžila jen na daň, protože v takovém případě by se skutečně pojistné z příspěvků zaměstnavatele neodvádělo.

Tomáš Smutný

Upozornění: Záznam čtyřhodinového online školení Zdaňování příjmů ze závislé činnosti 2024 a roční zúčtování daně 2023 si můžete objednat za 2 500 Kč na adrese mzdyapp@tcc.cz. Obsah školení naleznete zde.

                      Záznam pětihodinového online školení Rekapitulace všech legislativních změn pro rok 2024 v praktických příkladech si můžete objednat za 2 500 Kč na adrese mzdyapp@tcc.cz. Obsah školení naleznete zde.