fbpx

„Dobrý den pane inženýre,

chtěla bych Vás poprosit o radu při uzavření DPČ.  Od 1.1.2024 bude mít naše zaměstnankyně dvě DPČ, každou na jiný druh práce. Je možné, aby měla na každou DPČ limit poloviny pracovní doby nebo se odpracované hodiny z obou dohod sčítají?“ Hana

Nejen ze školení, ale i z vašich častých emailových dotazů je patrné, že zaměstnání na základě dohod mimo pracovní poměr v novém pojetí v souvislosti s novelou ZP působí nemalé komplikace.

Pojďme se věnovat problematice pouze omezení zaměstnavatelů stran rozsahu výkonu práce jednoho zaměstnance a jím vykonávaných prací na základě dohod mimo pracovní poměr pohledem Zákoníku práce (dále jen ZP).

Dohoda o provedení práce

Dle § 75 v odst. 1) platí, že rozsah práce vykonávané na základě dohody o provedení práce (dále jen DPP) nesmí být větší než 300 hodin v kalendářním roce. V dalším odstavci je pak doplněno, že do limitu 300 hodin se počítají i odpracované hodiny jiné DPP ve stejném roce pro stejného zaměstnavatele a rovněž tak, že do dob výše uvedeného limitu výkonu práce nejsou zahrnovány doby výkonu práce popsané v § 348 odst.1) tj. různé druhy překážek atd.

Co nám výše uvedené znění, které jsem si dovolil popsat lehce vlastními slovy, říká? 

Omezení rozsahu práce zaměstnání v DPP

Jinými slovy platí, že zaměstnanec nesmí pro jednoho a téhož zaměstnavatele pracovat na základě jedné nebo více DPP v konkrétním kalendářním roce více jak 300 hodin.

  • Kde pod termínem „pracovat“ je třeba si představit jen skutečně vykonávanou práci.
  • A pod termínem „více DPP“ je třeba si představit jakékoli libovolné počty DPP daného zaměstnance, neb zákon počet dohod nikterak neomezuje.

Příklad 1: Zaměstnanec Franta Novák v jedné nebo více DPP dohromady u daného zaměstnavatele v kalendářním roce 2024 odpracuje 300 hodin, ale nad to stráví dalších 50 hodin na překážkách na své straně (dejme tomu: ošetřovné, návštěvy lékaře atd.)

Řešení 1: Zaměstnavatel nic neporušil, jak bylo uvedeno výše, limit 300 hodin / kalendářní rok je vztažen jen na faktický výkon práce / kalendářní rok u jednoho zaměstnavatele a rovněž bylo uvedeno, že do tohoto limitu se doby výkonu práce §348 odst.1) nepočítají. Mimo téma je vhodné upozornit, že pro účely nároku na dovolenou by zaměstnavatel vycházel v tomto případě z 350 hodin, protože zrovna obě citované překážky jsou dobami výkonu práce pohledem dovolené, kam se počítají bez limitů!!!

Dohoda o pracovní činnosti

Dle § 76 v odst. 2) Na základě dohody o pracovní činnosti (dále jen DPČ) není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby.(3) Dodržování sjednaného a nejvýše přípustného rozsahu poloviny stanovené týdenní pracovní doby se posuzuje za celou dobu, na kterou byla dohoda o pracovní činnosti uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů.

Co nám výše uvedené znění říká zde?

Omezení rozsahu práce zaměstnání v DPČ

Jinými slovy řečeno je tím dáno, že na základě DPČ není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby, a pozor, v rámci každé konkrétní DPČ daného zaměstnance vůči zaměstnavateli.  

Dodržování sjednaného a nejvýše přípustného rozsahu poloviny stanovené týdenní pracovní doby se posuzuje za celou dobu, na kterou byla dohoda o pracovní činnosti uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů.

 A co konkrétně znamená polovina stanovené týdenní pracovní doby? Často se setkávám s přístupem mzdových účetních, které řeknou: „to je přece 20 hodin v průměru na týden“. Ale takto to v zákoně nezní. Ano, souhlasím, nejčastěji v praxi ten limit bude skutečně 20 hodin/týden a to konkrétně proto, že DPČ zaměstnáváte nejčastěji v nesměnném provozu pro nějž ZP uvádí strop týdenní stanovené pracovní doby 40 hod a půlka je skutečně 20 hod. Ale máme i jiné typy provozů že? A pokud bude pracovat zaměstnanec v DPČ např. ve vícesměnném provozu tak půlka z 37,5 hod (maximum ZP) není 20hod ale 18,75hod/týden. Stejně tak máme v Zákoníku práce možnost zavést institut tzv. Zkrácené stanovené týdenní pracovní doby §79 odst. 3) a pokud bychom jej využili (můžeme jen v komerční sféře), mám za to, že je tím dán opět i „strop“ daného typu provozu, od něhož musím odvodit i limit pro účely maximálního zaměstnání v rámci DPČ jakožto jeho polovinu. Stanovené týdenní pracovní doby jsou uvedeny v ZP v §79, viz níže, mějte to na paměti i u DPČ!

(1) Délka stanovené týdenní pracovní doby činí 40 hodin týdně.

(2) Délka stanovené týdenní pracovní doby činí u zaměstnanců

a) pracujících v podzemí při těžbě uhlí, rud a nerudných surovin, v důlní výstavbě a na báňských pracovištích geologického průzkumu 37,5 hodiny týdně,

b) s vícesměnným nebo nepřetržitým pracovním režimem 37,5 hodiny týdně,

c) s dvousměnným pracovním režimem 38,75 hodiny týdně.

Jak už bylo uvedeno, tak onen limit poloviny týdenní stanovené pracovní doby, se vztahuje na každou dohodu o pracovní činnosti zvlášť, je nutné jej posuzovat samostatně. Tzn. hodiny odpracované na základě jedné DPČ se pro tyto účely nesčítají s hodinami odpracovanými v témže kalendářním roce na základě jiné DPČ u stejného zaměstnavatele, jako tomu je u DPP, kde se vše kumuluje dohromady.  Tím je zároveň zodpovězen dotaz paní Hany.

Je tedy jasné, jak paní Hana naznačuje, že nic nebrání tomu, aby zaměstnavatel se zaměstnancem uzavřel současně dvě paralelně běžící DPČ a klidně k tomu ještě DPP. Jediné, co musí být v případě paralelně běžících PPV vždy splněno, je základní pravidlo ZP §34, že každý PPV musí být z hlediska práce v něm zastávané jinak (odlišně) druhově vymezen.

Pokud by zaměstnavatel dopustil překročení limitů, které jsme výše rozebrali, jedná se o porušení stanovených povinností zaměstnavatele na úseku dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, což je přestupkem podle zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce a hrozí tak nemalé pokuty, a to ještě není vše, ale o tom až někdy na školeních 😊 Každopádně to v žádném případě nedělejte a limity si hlídejte!

Tomáš Smutný

Upozornění: Záznam čtyřhodinového online školení Zdaňování příjmů ze závislé činnosti 2024 a roční zúčtování daně 2023 si můžete objednat za 2 500 Kč na adrese mzdyapp@tcc.cz. Obsah školení naleznete zde.

                      Záznam pětihodinového online školení Rekapitulace všech legislativních změn pro rok 2024 v praktických příkladech si můžete objednat za 2 500 Kč na adrese mzdyapp@tcc.cz. Obsah školení naleznete zde.