fbpx
vánoční pohoda u krbu

Pojďte na chvíli vystoupit z předvánočního shonu poslechem Schultzova autogenního tréninku, který pro Vás nahrála psycholožka, lektorka a koučka Libuše Máchová: 

https://www.tcc.cz/images/autogenni_trenink.mp3

 

Co je autogenní trénink?

Velmi účinná relaxační metoda, která vznikla v 30. letech minulého století. Jejím autorem je německý lékař Johannes Heinrich Schultz (1884 – 1970), který v ní spojil svoje zkušenosti s cvičením jógy a poznatky, které získal v terapeutické praxi při používání hypnózy. Na první pohled se toto spojení může zdát zvláštní, ale vznikla metoda, která se úspěšně používá dodnes a dá se říci, že je v Evropě relaxační metodou „číslo jedna“.

Jak metoda funguje?

Využívá sugesce/autosugesce k navození tělesných stavů, které vedou k uvolnění organismu a mysli, odstranění příznaků napětí a neklidu a k rychlému obnovení sil.

Základní principy autogenního tréninku jsou dva: relaxace – uvolnění svalů a koncentrace – soustředění se na určitou představu, která ovlivňuje organismus. Díky fyziologickým souvislostem vede uvolnění svalů k navození duševního klidu a navíc také harmonizuje činnost vnitřních orgánů.

Cvičení jsou propracována v přesný systém, který se v základu skládá z nácviku pocitu příjemné tíhy, tepla, vnímání klidného dechu a pravidelného tepu srdce. Na tento základ je možné navázat používáním vhodně vytvořených individuálních autosugestivních formulek.

Proč je užitečné autogenní trénink umět?

Protože funguje a má velké množství využití. Jeho účinnost byla opakovaně výzkumně prokázána nejen pro zvládání stresu, úzkosti, emocí, navození fyzického a psychického uvolnění, zlepšení koncentrace a učení, ale také pro léčbu psychosomatických obtíží (např. poruchy spánku, bolesti, problémy se zažíváním, krevním tlakem, astmatem, migrénami,…). Má dokonce potenciál i jako seberozvojová metoda (třeba při odstraňování zlozvyků).

Pokud budete cvičit pravidelně, účinky se dostaví. Ale i jednorázové cvičení Vás příjemně uvolní. Tak s chutí do toho!

Nácvik chvíli trvá, ale určitě nebudete litovat. Pomoci Vám může naše nahrávka. Přejeme příjemné cvičení. Pokud Vám bude metoda příjemná, doporučujeme cvičit ji pravidelně. Pokud ne, nebojte se – existuje celá řada dalších účinných technik, určitě si vyberete tu, která Vám bude „sedět“ lépe. Zkuste třeba dynamičtější Jacobsonovu progresivní relaxaci.