fbpx

 

Zaměstnání „dohodářů“ na doby určité, kolikrát?

 

Hezký den, někde jsem četla, že není možné zaměstnat „dohodáře“ více než 3krát po sobě na dobu určitou, jako je to u pracovních poměrů. Je˜to skutečně tak? Anička

Ano, rovněž sem se setkal s podobnými názory, avšak z mého pohledu se jedná o názory nesprávné. Úprava, jež je obsažena v § 39 Zákoníku práce se nevztahuje v žádném případě na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr a ani nikdy nevztahovala. Pokud˜by to totiž tak bylo, pak by to popíralo samotnou podstatu a smysl existence dohod mimo pracovní poměr, jakožto flexibilního a˜„jednoduchého“ typu zaměstnání, které lze snadno sjednat a stejně tak snadno ukončit.

U „dohodářů“ hrají roli zcela jiné limity a omezení, kterým jsme se věnovali v jednom z předchozích článků. Je to limit 300 hodin/rok v rámci všech DPP daného zaměstnance a jednoho jeho zaměstnavatele. A limit platící pro každou DPČ daného zaměstnance zvlášť a˜ten zní: do poloviny stanované týdenní pracovní doby. Detailně zde.

Na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr tedy, dle mého názoru, nelze aplikovat § 39 Zákoníku práce, a tudíž zaměstnavatel není se zaměstnancem v počtu uzavřených DPP a DPČ nikterak omezen. Jestli si tedy například se zaměstnancem uzavřete na každý jednotlivý pracovní den samostatně v roce separé dohodu mimo pracovní poměr (DPP, DPČ), což by znamenalo cca˜250 samostatných dohod/rok, nic vám v tom z hlediska počtu takových dohod a pohledu Zákoníku práce zcela jistě nebrání!

Tomáš Smutný

Upozornění: Záznam čtyřhodinového online školení Zdaňování příjmů ze závislé činnosti 2024 a roční zúčtování daně 2023 si můžete objednat za 2 500 Kč na adrese mzdyapp@tcc.cz. Obsah školení naleznete zde.

                      Záznam pětihodinového online školení Rekapitulace všech legislativních změn pro rok 2024 v praktických příkladech si můžete objednat za 2 500 Kč na adrese mzdyapp@tcc.cz. Obsah školení naleznete zde.